Megkezdődött a világ egyik legnívósabb téglaépítészeti díjának, a Brick Award ’22 (BA) győzteseinek kiválasztása. A folyamat ezúttal is kétlépcsős. Az első szakaszban három építészeti újságíró - Anneke Bokern Hollandiából, Christian Holl Németországból és Andres Kurg Észtországból - értékeli a pályaműveket és együttesen alakítják ki az 50 projektből álló szűkített listát. A hármasnak meglehetősen komoly portfoliót kell áttekintenie, hiszen a kétévente átadott Brick Award legújabb kiírására rekordszámú, 789 (53 országból) nevezés futott be.   

Jövő tavasszal egy öt tagú, építészekből álló független zsűri választja ki a kategóriagyőzteseket és a nagydíjas alkotást. A bíráló bizottság tagjai:  
 
•    a holland Ingrid van der Heijden, a Civic Architects alapító partnere,
•    a dán Jesper Gottlieb, a Brick Award ’20 „Közös munka” (Working together) kategóriájában győztes projekt, Delft város levéltárának egyik alkotója,
•    a szlovén Tina Gregorič, a Bécsi Műszaki Egyetem építészprofesszora,
•    a német Wilfried Kuehn, a Kuehn Malvezzi építésziroda alapító partnere,  
•    illetve a kanadai Brigitte Shim, a torontói Shim-Sutcliffe Architects alapító partnere, a Torontói Egyetem Építészeti, Tájépítészeti és Tervezői Karának oktatója.

A Brick Award díjat 2004-ben a Wienerberger AG hívta életre azzal a céllal, hogy bemutassa és elismerje a nemzetközileg is kiemelkedő téglaépítészet eredményeit. A BA mára a terület egyik legnívósabb, szakmailag is kiemelkedő értékű elismerése lett. Ez részben annak köszönhető, hogy bár a díj hátterét a Wienerberger biztosítja, hangsúlyozottan független szakmai zsűri dönt az alkotásokról. Ennek köszönhetően az elmúlt közel két évtized alatt a Brick Award a téglaépítészet területén az egyik legjelentősebb építészeti elismeréssé vált.  

„A Brick Award kimondott célja, hogy a szélesebb nagyközönséggel is megismertesse, és egyúttal díjazza azokat a munkákat, ahol az innovatív tervezés és építészeti koncepció, illetve a tégla profi és előremutató felhasználása együtt jelenik meg. Az értékelési szempont részei az építészeti minőség és a projekt esztétikája a formát és kialakítást tekintve. Olyan alkotásokat keresünk, amelyeknek a rendeltetésnek való megfelelés, a kulturális környezetre való reagálás, a fenntarthatóság és az energiahatékonyság nem csak hogy része, de ezekből olyan egységet képeznek, amelyek a jövő téglaépítészetének ikonikus példái lehetnek” – magyarázza Heimo Scheuch, a Wienerberger AG vezérigazgatója.

A Brick Awardra a „Megosztott terek” (Sharing public spaces), a „Mintha otthon lennél” (Feeling it home), a „Közös munka” (Working together), az „Eredeti ötletek” (Building outside of the box) és az „Együtt élni” (Living together) kategóriában lehetett nevezni. A győzteseket, illetve a fődíjas alkotást 2022 júniusában, Bécsben jelentik be és ezzel egyidőben át is adják az elismeréseket.


Wienerberger